İyi Bir Sofra Dekorasyonu Konusunda Bilinmesi Gerekenler

İyi Bir Sofra Dekorasyonu Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Derlediğmiiz bu konuda masa üstündeki yerleşimler, süslemeler, kullanılacak aksesuarlar, örnek konsept stiller gibi konulara elimizden geldiğince detaylı bir şekilde değiniyoruz. Günümüzde iyi yemek yapmanın yanı sıra yaptığınız yemeği şık, ilginç ve göze hoş görünen sunumlarla, sofra dekorasyonu ile sunmakta bir o kadar önemli hale gelmiştir. Bunu gün içerisinde birçok kişinin paylaşımlarından, hatta bunun üzerine yapılan televizyon programlarından da görebiliyoruz. Yemekten çok sofranın görüntüsü bizi etkiliyor. Gittiğimiz restaurantlar, cafelerde bu noktada bizi cezbediyor. Birçok yere sunumu için gidiliyor. Bu noktada sizde evinizde ailenize, misafirlerinize, arkadaşlarınıza, verdiğiniz davetlerde hazırladığınız sofralar, yemek masası üstü dekorasyonlarınız çok konuşulacak. AŞağıda bazı pratik ve basit bilgiler sizlerle balıklar halinde paylaşacağız.

Sofra Düzeni Nasıl Olmalıdır? (Yerleşimler)
İlk olarak yerleşimden başlamak gerekmektedir. Doğru ve standartlarda yapılan yerleşimler ile 1-0 önde başlayacaksınız. Ana unsurlarda yaptığınız hatalar güzel bir sofra dekorayonu tamamen silebilir.

Sofranın ana unsurları tabak, çatal, bıçak, kaşık ve bardaklardır.
Şimdi tabağınızı koydunuz. Tabi en altta servis tavağı, üstünde ana yemek tabağı, üstünde eğer çorbanın var ise çorba tabağı olacak. Bunun anlamı da ilk servis edilecek yemeğin tabağının üstte olması anlamına geliyor.

Geçelim çatal, bıçak ve kaşık yerleşimine. Tabağımızın hemen soluna çatalınız geliyor. Eğer salata ve mezeler için ayrı bir çatalınız var ise oda ana yemek çatalının hemen soluna gelmesi gerekiyor. Kısacası çatallarımız solda olacak. Şimdi sağ tarafa ana yemek kaşığımız geliyor. Onun yanına da yemekte kullanılacak bıçağımız gelecek.

Bardaklarımız veya bardağımız ise sağ tarafta kaşık ve bıçağımızın ister hemen sütünde ister biraz daha çaprazında olabilir.

Peçetemiz ise son olarak burada 2 alternatif öne çıkıyor. İster en son koyduğunuz çorba kasesinin üzerinde yani tabakların üzerine olabilir, ya da çatallarımızın hemen yanına yani sol bölüme konulabilir. Genel yerleşimlerimiz bu şekildedir masada. Şimdi gelelim diğer unsurlara.

 
Yemek Masası Üstü (Sofra) Nasıl Süslenir?, Süsleme İçin Kullanılacak Aksesuarlar Süsleme Malzemeleri Nelerdir?
Şimdi bu hususta vereceğiniz yemek veya davetin içeriği önemli oluyor. Kullanacağınız ürünleri bu şekilde seçeceksiniz. Süslemede kullanılan ana ürünler ise çiçek, peçete, mumlar, küçük objeler, tabak altlıkları, masa örtüsü ve aydınlatma olabilir. Bunlarda yapacağınız iyi seçimler masanıza oldukça güzel estetikler katar.


Yemek masası örtüsü ilk olarak tabiki beyazdan geçiyor. Beyaz ilk ve en şık seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Tabi düz beyaz olmak zorunda değil, üzerinde konsepte bağlı renklerde dekoratif yaklaşımlar olabilir. Ayrıca masayı kaplayan örtüler olduğu gibi Runner diye tabir edilen ve sadece orta bölüme konulan masa sofra örtüleri de mevcut. Burada fikir sizde, vereceğiniz yemek konseptine göre yemek masası örtüsünü siz seçeceksiniz. Bundan sonrasında kullanacağınız ürünlerde size bazı fikirler vereceğiz. Tabi bunlar yemek masası örtüsüyle uyumlu olmalı.

Yemek masası üstü sofra çiçeği küçük vazolar veya küçük objeler ile beraber herkesin önüne bir tane şeklinde de koyabilirsinizveya masaya ortaya büyük ve geniş bir çiçek te koyabilirsiniz. Bu sizin tarzınıza bağlıdır. Hatta bazı sofra dekorasyonlarında çiçeklerin yapraklarını masaya serpenleri de görüyoruz. Buda karşıdan göze hoş geliyor gibi görünse de diğer iki tavsiyeye göre çok tercih edilmiyor. Koyacağınız çiçeğin renklerinde konseptinizin renk tonlarına mutlaka yer vermelisiniz. Eğer çiçeğiniz buna müsade etmiyor ise, yani renkleri sizin yemek masası dekorasyon renklerinizi içermiyorsa kullandığınız vazoların içerisinde bu renklerde boncuklar ve süslemeler koyarak bunu yakalayabilirsiniz. Masa örtüsünün detay tonları ile bütün oluşturmasını da unutmayalım lütfen.

Peçeteleriniz ise genelde birçok kişi kontrast oluşturulması adına kullanmaktadır ve böyle yapmakta şıklık katar. Örneğin genel hatları ile beyaz bir sofra düzenimiz var. Çiçeklerimizde ise yeşil tonlar hakim. Peçetemizde de mat bir yeşil kullanabiliriz. Peçetelerimizi renkli kullanıp, peçete bağlarını da beyaz kullanabilirsiniz. Konseptinizin ana rengini peçeteler ile yansıtabilirsiniz kısacası ve bağlama aksesuarıyla da şıklığı tamamlarsınız. Göze ilk gelen tamamlayıcı öğeler olurlar. Peçeteleri nasıl koyacağınız konusunda yerleşimler bölümünde bilgi vermiştik. peçetelik kullanımı da ara ara görebiliyoruz.

Mumlar zevk meselesidir ancak burada dikkatinizi çekmek istediğimiz husus mumdan çok masayı süsleyenin şamdan olduğudur. Mumların yanısıra kullanılan şatafatlı şamdanlar masayı süslüyor. Gösterişli bir sofra görünümü elde etmek istiyorsanız büyük ve detaylı şamdanlar ilk bakacağınız aksesuarlar olacaktır.

Yemek temanıza bağlı olarak küçük cam, persolen aksesuarlar kullanabilirsiniz. Örneğin romantik bir yemekte çiftleri temsil eden küçük objeler, kalp figürleri olabilirken çocuklarınız için verdiğiniz bir davette sevdikleri oyuncak ve çizgi film figürleri yer alabilir.

En son olarak aydınlatma kısmına gelelim. Herkesin uygulayabileceği bir konu olmasa da özel bir yemek odanız mevcut ise kullandığınız avize de yemek masasına bambaşka bir hava katabiliyor. Masaya yakın uzun sarkıtlı avizeler burada oldukça hoş tercihler.

 
Hazır Sofra Stilleri, Örnekleri ve Başlangıç İçin Fikirler
Burada kısaca bazı ana temalardan bahsedeceğiz ve detaylandırmak size kalıyor. İlk olarak ana bir görsel unsurdan yola çıkabilirsiniz.

İyi hazırlanmış ve büyük bir çiçek odak noktası olabilir. Bu çiçekteki renk tonları üzerine sofranızı şekillendirebilirsiniz.

Direk beyazdan başlayabilirsiniz. Beyazı ana renk olarak alıp, küçük pastel tonlar veya altın / gümüş parlak tonlar ile dokunuşlar yaparak minimalist bir görüntü ile modern şıklığı yakalayabilirsiniz.

Egzotik bir hava istiyorsanız daha çok yeşil tonları ve organik çiçekler (yeşil) kullanabilirsiniz. Saksısız, vazosuz olarak bu bitkileri masaya yerleştirebilirsiniz.

Deniz teması da günümüzde çok görülen örneklerden. Tabi ki maviden yola çıkıyoruz. İster masa örtümüzü mavi seçip aksesuarları ve diğer unsurları kontrast tutabilir, ister örtüyü beyaz seçip diğer unusurları mavi gidebilirsiniz. Tabiki bununla sınırlı kalmıyoruz, peçetelik kullanıyorsanız deniz yıldızı şekli seçebilir, mumluklarınızı benzer objelerden oluşturabilirsiniz.

Burada bazı size fikir olması için hazır stillerden ve yola çıkılması adına fikirlerden bahsettik. Tabiki standart bilgilerin yanı sıra birçok detaya da değindik. Ama sonuç olarak herşey sizin elinizde. Kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız o şekilde bir sunum en iyisi olacaktır.

Tekil Yazı reklam alanı 468x60
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz